Accessible Navigation.

Advising Directory

Advising Worksheets

Class of 2015 and 2016

Class of 2017

Class of 2018

College of Arts and Sciences

Department/Program Advisor Phone
Anthropology Doug MacDonald 243-5814
Biological Sciences Charles Janson
Kerry Bright
243-5122
243-4105
Central and Southwest
Asian Studies
Ardeshir Kia 243-2235
Chemistry and Biochemistry Chris Palmer 243-4079
Communication Studies
Pre-Communication Studies
Steve Schwarze
Undergraduate Advising Center
243-4901
243-2835
Computer Science Mike O'Conner 243-2217
Economics Douglas Dalenberg 243-4406
English Ashby Kinch
Maria Mangold
243-4462
243-6976
Environmental Studies Dan Spencer 243-6111
Geography David Shively 243-6478
Geosciences James Staub 243-4953
History Tobin Miller Shearer
Jana O'Conner
243-6225
243-2632
Liberal Studies Program Jana O'Conner 243-2632
Mathematical Sciences Leonid Kalachev 243-4373
Modern and Classical
Languages and Literatures
Linda Gillison 243-2719
Native American Studies Kate Shanley
Salena Hill
243-5832
243-5834
Philosophy Paul Muench
Jana O'Conner
243-2351
243-2632
Physics and Astronomy Andrew Ware 243-6221
Political Science Peter Koehn 243-5294
Psychology
Pre-Psychology
Paul Silverman
Undergraduate Advising Center
243-6349
243-2835
Sociology Kathy Kuipers 243-4381

College of Education and Human Sciences

Department Advisor Phone
Communicative Sciences
and Disorders
Ginger Collins 243-2626
Curriculum and Instruction Lucila Rudge
Jayna Lutz
243-4915
243-6170
Health and Human Performance Steven Gaskill 243-4268

College of Forestry and Conservation

Department Advisor Phone
Forestry Beth Dodson
Shonna Trowbridge
243-5542
243-4844
Parks, Tourism
& Rec. Management
Bill Borrie
Shonna Trowbridge
243-4286
243-4844
Resource Conservation Laurie Yung
Shonna Trowbridge
243-6934
243-4844
Wildlife Biology Lisa Eby
Darr Tucknott
243-5984
243-5272
Wildland Restoration Cara Nelson
Shonna Trowbridge
243-6066
243-4844

College of Health Professions & Biomedical Sciences

Department Advisor Phone
Pre-Pharmacy Jerry Smith 243-5788
Pre-Med Program Jason Granvold
Diana Lurie
243-2293
243-2103
Pre-Physical Therapy Jeanne Loftus 243-5679
Social Work Danielle Wozniak 243-5746

College of Visual and Performing Arts

Department Advisor Phone
Art Rafael Chacon 243-2735
Media Arts
Pre-Media Arts
Michael Murphy
Undergraduate Advising Center
243-4504
243-2800
Music James Randall 243-6892
Theatre and Dance John DeBoer 243.2018

School of Business Administration

Department Advisor Phone
30 credits or less Undergraduate Advising Center 243-2835
More than 30 credits Sue Malek 243-5971
Accounting Kent Swift 243-4831
Finance Tim Manuel 243-2511
Management Information Systems Jerry Evans 243-6531
Management Bambi Douma 243-6148
Marketing Carol Bruneau 243-6178

School of Journalism

Department Advisor Phone
Print-Photo Journalism Lee Banville 243-2577
Radio-Television Ray Fanning 243-4747

Other Programs, Majors and Undeclared

Department Advisor Phone
Davidson Honors College Karen Kaley
Laure Pengelly Drake
243-2589
243-6140
East Asian Studies Terry Weidner 243-2281
Pre-Law Soazig Le Bihan 243-6233
Student Athletes Jennifer Zellmer-Cuaresma 243-2600
TRIO Student Support Services Darlene Samson 243-4199
Undeclared Undergraduate Advising Center
Brian French
James Stevens
243-2835