IT staff directory by department

View IT staff alphabetically

Chief Information Officer

Matt Riley

Matt Riley

Chief Information Officer

Central Computing Services

Sean Carlson

Sean Carlson

Database Administrator

Michael Faris

Michael Faris

Database Administrator

John Parkey

John Parkey

Senior Enterprise Systems Engineer

Jon Robinson

Jon Robinson

Information Systems Support Specialist

Zach Rossmiller

Zach Rossmiller

Systems Administrator/Adjunct Instructor

Ryan Snyder

Ryan Snyder

Information Systems Support Specialist

Greg Wickes

Greg Wickes

Manager, Database Services

Directory Services

Kenneth Burrington

Kenneth Burrington

Enterprise Systems Engineer

Reda Haddouch

Reda Haddouch

Enterprise Systems Engineer

Norman Singley

Norman Singley

Enterprise Systems Engineer

Gary Trethewey

Gary Trethewey

Assistant Chief Information Officer

Enterprise Information Systems

Jeff Abbott

Jeff Abbott

Assistant Chief Information Officer

Russ Arnold

Russ Arnold

Computer Systems Analyst

Anna Berberet

Anna Berberet

Business Analyst

Annie Burgad

Annie Burgad

Senior Programmer/Analyst

Judy Grenfell

Judy Grenfell

Production Control Specialist

Karen Hunt

Karen Hunt

Managing Analyst

Mike Jensen

Mike Jensen

Senior Programmer/Analyst

Mac McComas

Mac McComas

Managing Analyst

Ty Miller

Ty Miller

Programmer/Analyst

Ron Righter

Ron Righter

Senior Programmer/Analyst

Steven Van Grinsven

Steven Van Grinsven

Managing Analyst

Network Services

Michael Bloom

Michael Bloom

Manager of Network Engineering

John Ewan

John Ewan

Network Engineer

Dan Grogan

Dan Grogan

Network Support Technician

Stan Harris

Stan Harris

Assistant Chief Information Officer

Dave Kaufman

Dave Kaufman

Telecom Network Specialist

Dick Thompson

Dick Thompson

Senior Enterprise Network Engineer

Josh Truitt

Josh Truitt

Network Support Technician

Deb Wiederspan

Deb Wiederspan

Voice Mail Technician

Chris Young

Chris Young

Telecom Network Specialist

Technology Support Services

Joe Allred

Joe Allred

Manager, Client Support Services

Adam Carroll

Adam Carroll

Presentation Equipment/Production Supervisor

Myke Crosier

Myke Crosier

Operator

Lorrie DeYott

Lorrie DeYott

Senior Support Technician III

Kathy Garramone

Kathy Garramone

Manager, Software Licensing

Betty Kuenzel

Betty Kuenzel

Operator

Timothy Mc Henry

Timothy Mc Henry

Assistive Technology Specialist

Brenda Miller

Brenda Miller

Alternative Formats Specialist

Denise Nelson

Denise Nelson

ITSM System Administrator

Zan Olsen

Zan Olsen

IT Accessibility Specialist

Kayla Pierson

Kayla Pierson

Front-End Developer & Support Specialist

Suzanne Purdum

Suzanne Purdum

Computer Support Technician

Tony Scalise

Tony Scalise

Web Developer

Janet Sedgley

Janet Sedgley

Manager, Accessible Technology Services / EITA Coordinator

Nick Shontz

Nick Shontz

Manager, Web Services

Zander Wilson-Thompson

Zander Wilson-Thompson

Java Application Developer

Fiscal and Personnel Management

Valerie Crepeau

Valerie Crepeau

Manager, Fiscal and Personnel Management

Su Gregerson

Su Gregerson

Budget Analyst

Nathan Yrizarry

Nathan Yrizarry

Budget Analyst

Project Management Office

Scott Christensen

Scott Christensen

Multimedia Classroom Support Technician

Scott Holgate

Scott Holgate

Director of Project Management

David Opitz

David Opitz

Adjunct Professor, Culinary Arts

IT Security

Jacob Gallo

Jacob Gallo

IT Security Analyst

Patrick Guinard

Patrick Guinard

Linux Systems Administrator

Adrian Irish

Adrian Irish

IT Security Officer

Josh O'Dowd

Josh O'Dowd

Java Application Developer

IT Communications

Gordy Pace

Gordy Pace

Director of IT Communications