Scholarship and Fellowship Recipient List

Bertha Morton Fellowship/Scholarship Recipients

2021-22 Recipients

2021-2022 List of Bertha Morton Scholarship and Fellowship Recipients

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Alex Dreussi Public Administration
Anna Moeller Wildlife Biology
Bethany Gorter Psychology
Dylan Wright Counselor Education
Ellen Pero Wildlife Biology
Emily Anderson Counselor Education
Emily Collins English
Emma Kiefer Environmental Studies
Genna Mashinchi Psychology
Haley O'Brien Anthropology
Hannah Gibbs Theatre
Jennifer Wall Wildlife Biology
Jose Martinez Math
Kanbi Knippling Counselor Education
Katherine Christison Interdisciplinary
Kinsie Dunham Psychology
Kristina Mahagamage Media Arts
Krystin Gehrich Social Work
Liqin Tang Educational Leadership
Luke White Biomedical Sciences
Madaline Cochrane Biomedical Sciences
Nathaniel Stahley Social Work
Noah Goldberg-Jaffe Law
Richard White English
Samuel Dunnington English
Teigan Avery Economics
Yan Li Chemistry

2020-21Recipients

2020-2021 List of Bertha Morton Scholarship and Fellowship Recipients

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Ada Smith Forestry
Andreas Eleftheriou Wildlife Biology
Anthony Lapsansky Biological Sciences
Anthony Pavkovich Journalism
Arianna Vokos Counselor Education
Brittany Katzer  Educational Leadership
Cali Caughie Psychology
Christy Heidema Physical Therapy
David Stalling Creative Writing
Donovan Bell Wildlife Biology
Forrest Graves Law
Jadd Davis Theatre and Dance
Jake Hansen Counselor Education
Jessica Ray Toxicology
Julie Ballew Counselor Education
Kaitlyn Reintsma Wildlife Biology
Kate Kolwicz Anthropology
Kyra D. Wolf Systems Ecology
Maja Pedersen Public Health
Mariah McIntosh Forestry
Mason Perry Geosciences
Nicholas Coombs Public Health
Rebecca Jacobson Creative Writing
Renee Lemon Public Administration
Romain Boisseau Biological Sciences
Sahar Sanavi  Educational Leadership
Shailee Woodard Psychology
Shauni Seccombe  Environmental Studies

2019-20 Recipients

2019-2020 List of Bertha Morton Scholarship and Fellowship Recipients

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Alanna Shaw Systems Ecology
Amanda Barr Art
Beatrice Garrard English
Brian Tornabene Wildlife Biology
Elizabeth Johns Journalism
Elizabeth Williams Publich Health
Helen Russette Publich Health
Holly Nesbitt Forestry
Jacob Bloch Psychology
James Brennan Psychology
James Mouton Division of Biological Sciences
Jennifer Feltner Wildlife Biology
John Bromley Media Arts
Kelly Schirmann English
Kyle Roberts Public Administration
Linus Chan Psychology
Mallory Scharf Environmental Studies
Mariah McIntosh Forestry
Michaela Shifley Anthropology
Michele Scotti Public Administration
Michelle Nemetchek Biochemistry and Biophysics
Mitchell_WerBell Law
Natalie Elliott English
Olivia Holter Psychology
Riley Wavra Law
Sanober Mirza  Forestry
Sarah Sells Wildlife Biology
Shalomita Kristanugraha Philosophy
Vanessa Selimovic  Chemistry
Xiaobo Wang Division of Biological Sciences
Erika Berglund Environmental Studies
Jenna Griffin Speech Language Pathology
Amanda Williams Anthropology
Maria Stager Division of Biological Sciences

2018-19 Recipients

2018-2019 List of Bertha Morton Scholarship and Fellowship Recipients

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Alisha Johnson
Ariel Goodman
Brianna Rick
Casey Massena Chemistry
Casey Schachner
Catherine DeMets
Christopher Armatas
Edith Gillette
Ellen Knappe
Fred Benham
Joanna Kreitinger
Jordan Chesnut
Kaitlyn Ahlers
Leila Cooper
Melissa Peterson
Meredith Repke
Nicole Attenberry
Nora Ruth Saks
Olga Kreimer
Peter Metcalf
Priyadarshani Loess
Ricela Feliciano-Semidei
Vanessa Selimovic Chemistry

2017-18 Recipients

2017-2018 List of Bertha Morton Scholarship and Fellowship Recipients

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Abigail Marshall Forestry
Adam Mitchell Wildlife Biology
Alexander Kumar Wildlife Biology
Anne Harney Environmental Studies
Anne Yoncha Art
Ashley Hampton Anthropology
Barry Maxwell English
Bonnie Bishop Health and Human Performance
Brandon Stewart Psychology
Dana Fitz Gale Teaching & Learning
Daniel Decato Chemistry
Emmanuella Datu Teaching & Learning
Eric Palm Wildlife Biology
Hana Shewamoltot Meshesha Counselor Education
Ivie English Psychology
Jennifer Closson Teaching & Learning
Jenny Montgomery English
Jenny Sheets English
Jill Farnsworth Neuroscience
Jim Reed Biological Sciences
Kindle Lewis Counselor Education
Laura Lovo Media Arts
Maja Pedersen Public Health
Mary Ellis Environmental Studies
Matt Campbell Biological Sciences
Matthew Jones Biological Sciences
Nicholas Coombs Public Health
Oak Reed Psychology
Omid Khormali Math
Robin Walter English
Rose Bear Don't Walk Environmental Studies
Selena Hill Counselor Education
Sofia Reis  Education Leadership
Zahra Mahdieh Materials Science

Besancon Scholarship

2020-21 Recipients

2020-2021 Besancon Scholarship Recipients

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Michelle Nemetchek Biochemistry and Biophysics
Christina Gates

2019-20 Recipient

2019-2020 Besancon Scholarship Recipient

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Vanessa Selimovic Chemistry

2018-19 Recipient

2018-2019 Besancon Scholarship Recipient

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Daniel Decato Chemistry

2017-18 Recipient

2017-2018 Besancon Scholarship Recipient

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Erik Johnston Materials Science

Stella Duncan Memorial Fellowship

2020-21 Recipients

2020-2021 Stella Duncan Memorial Fellowship Recipients

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Miyuki Hayashi Biochemistry
Jessica Ray Toxicology

2019-20 Recipients

2019-2020 Stella Duncan Memorial Fellowship Recipient

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Dustin Becht Biochemistry

2018-19 Recipients

2018-2019 Stella Duncan Memorial Fellowship Recipient

Graduate Student Recipient

Graduate Program

Jill Farnsworth Neuroscience